Humanitární sbírka

profilovka G 72541

Vážení spoluobčané,

Prožili jsme krušný víkend. Předpovědi hydrometeorologického úřadu se naplnily a přišla velká voda. Vzhledem k tomu, že v Plumlově máme rybníky a přehradu a všemi místními částmi protékají potoky, byla naše obava o možné záplavy oprávněná. Již v pátek zasedala povodňová komise a byly monitorovány všechny vodní toky. Občané byli pravidelně, několikrát za den, informováni na webu a FB města, o aktuálním stavu v Plumlově a místních částech.

Hasiči vyjížděli k desítkám událostí, a vzhledem k tomu, že v Plumlově víc jak 24 hodin nefungovala elektřina, zněl zvuk sirény ve tmě a v tichu ještě o maličko dramatičtěji než jindy.

V sobotu bylo nutné zajistit pytli s pískem nemovitosti v Soběsukách a Žárovicích. V Žárovicích u potoka proběhla evakuace jednoho z domů. Hasiči čistili česla Podhradského rybníka a na Vodoprávní úřad do Prostějova byl pravidelně hlášen stav rybníka v Hamrách. Do hamerského centrálního skladu Hasičského záchranného sboru jezdilo jedno blikající auto za druhým a naplněné záchranným materiálem mířili vybavovat evakuační centra.

V neděli po poledni bylo zahájeno preventivní pytlování hráze Podhradského rybníka a čištění zanesených česel. V 16.00 hodin byla zahájena evakuace občanů Hamer, neboť hrozilo protržení hráze rybníka či přetečení vody do vesnice. Občané se shromáždili v budově osadního výboru a u rybníka zasahovalo asi 70 hasičů, policisté a vojáci. Některá místa byla zajištěna pytli s pískem a vzhledem k tomu, že se jednalo o nárazovou vlnu vody a přítok se začínal snižovat a potok uklidňovat, byla evakuace ukončena v 19.30 hodin. Na tomto místě děkuji všem občanům Hamer, za zodpovědný přístup, skvělou spolupráci a ukázněnost při této mimořádné, stresující akci.

Po celou dobu jsme byli v kontaktu s krizovým štábem ORP a ti sem k nám jezdili na pravidelné prohlídky. Naši hasiči zasahovali nejen u nás, ale byli posláni s člunem na čtyřdenní zásah do Mikulovic.

Jsem na Vás moc pyšná. 😊

Není všemu konec. My jsme už možná v tuto chvíli, doufám, mimo akutní nebezpečí, ale všichni víme, jakou hrůzu prožívají v nám ne zase tak vzdálených místech jako jsou Jeseníky, Litovelské Pomoraví, Přerovsko či Olomoucko.

Osobně znám některé starosty z těchto oblastí a každý den s nimi sdílím jejich problémy. Jsou věci, s kterými jejich občanům nelze pomoci, ale také záležitosti, s kterými bychom třeba nějak pomoct mohli. Proto se vedení města rozhodlo pro vyhlášení humanitární sbírky na podporu zasažených oblastí. Jak jsem již psala, mám přímé kontakty na některé starosty např. Jeseníku či Litovle, takže humanitární pomoc půjde do konkrétních míst na konkrétní účel. Seznam věcí, které jsou vhodné přinést, najdete v příloze. Sbírka se bude soustředit u nás na městském úřadě v Plumlově.

Moc Vám děkuji za zájem a soucit. Nechybělo moc a takto jsme zachraňovali naše sousedy.

Někteří se mi ozýváte nejen s nabídkou materiální pomoci, ale také nabízíte svoje služby jako dobrovolníci na odklízecí práce. Jste úžasní! Mám kontakt na koordinátora dobrovolníků a jsem schopná Vás, kteří chcete pomáhat, propojit s těmi, kdo pomoc řídí.

Dobrovolnickou pomoc, aby byla účinná, je skutečně třeba koordinovat a řídit, protože nelze přijet někam s lopatou a začít jen tak něco dělat nebo se hlásit u starosty, ať to nějak zařídí… sama, z vlastní zkušenosti to vím, když jsme v sobotu pytlovali a přihlásilo se asi deset dobrovolníků, za které jsem byla strašně moc ráda, ale které bylo třeba nasměrovat, zajistit nářadí, koordinovat množství potřebného materiálu atd.

Budete-li chtít pomáhat, ozvěte se a propojíme Vás s koordinátorem dobrovolníků.

Mám ráda slova Woody Allena: „Pokud chcete rozesmát Boha, řekněte mu o svých plánech.“ V takových chvílích si vždy uvědomíme, že člověk je opravdu hodně malým pánem.

Po krátkém telefonátu se starostkou Jeseníku jsem se zastyděla, protože moje starosti jsou v tuto chvíli malicherné a v duchu jsem se omlouvala za to, že jsem si v posledních dnech na něco, byť jen potichoučku, stěžovala.

Ráda čtu moudré knihy a na obalu té poslední, která mi leží u postele, je napsáno: „Bůh Ti nedává další den života proto, že Ty jej potřebuješ. Dává Ti ho proto, že je na světě někdo, kdo potřebuje Tebe.“

Vaše starostka
Gabriela Jančíková